ГоловнаГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ
 Версія для друку

ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ

Найпоширеніше інфекційне захворювання в світі, до якого люди сприйнятливі, незалежно від віку , статі та соціального положення.

До групи ГРВІ належать грип, риновірусна, респіраторно - вірусна, аденовірусна інфекції та інші гострі запальні захворювання органів дихання. ГРВІ небезпечні розвитком ускладнень (риніти , синусити , отити, пневмонії, менінгіти). Особливу небезпеку становить грип та його ускладнення. За даними ВООЗ, щорічно від грипу помирає близько півмільйона людей у світі. Як відомо з історії, масові епідемії грипу здатні призвести до багатомільйонних жертв. Поява мутованих вірусів робить ситуацію непередбачуваною, а тому більш небезпечною. Тому так важлива профілактика ГРВІ.

Профілактика ГРВІ полягає в тому, щоб уникати зустрічі з вірусами і підвищувати стійкість організму до вірусів.

Як знизити ймовірність зустрічі з вірусами?

На 100% захистити себе від ризику зустрічі з вірусами неможливо, оскільки всі ми живемо в суспільстві. Нас оточує більша або менша кількість людей, які можуть бути потенційними носіями вірусу. Крім того, віруси віддаються не тільки повітряно - крапельним шляхом. Наприклад, вірус грипу може кілька діб залишатися життєздатним в домашньому пилу або засохлої слини. Але ризик інфікування можна знизити, дотримуючись наступні рекомендації:

уникайте місць скупчення людей, особливо в періоди спалаху захворюваності на ГРВІ;

по можливості, обмежте контакти з хворим людьми;

намагайтеся якомога частіше мити руки. Згідно з висновками швейцарських учених, деякі віруси грипу можуть жити на пальцях до 30 хвилин, заражаючи саму людину і тих, хто його оточує;

періодично обробляйте руки вологими гігієнічними або дезінфікуючими серветками;

намагайтеся якомога рідше доторкатися до очей, рота і носа — вони є «воротами» для просування вірусу у ваш організм;

регулярно провітрюйте приміщення, в якому ви перебуваєте. Вірусні частинки залишаються небезпечними годинами і цілодобово в теплому, сухому, нерухомому повітрі;

періодично проводьте вологе прибирання приміщень;

декілька разів на день полощіть рот і промивайте ніс. У ніздрях можна вимити з милом, а для полоскань горла підійдуть розчини питної соди або ромашки.

Як підвищити стійкість до вірусів ?

Самий природний спосіб підвищити захисні сили свого організму — вести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон, збалансована їжа, достатня фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, уникнення стресових ситуацій зміцнять імунітет і допоможуть організму встояти перед атакою небезпечних мікроорганізмів.

У житлових приміщеннях важливо підтримувати оптимальні параметри температури і вологості повітря. Завдяки цьому слизові оболонки дихальних шляхів будуть нормально функціонувати, забезпечуючи місцевий імунітет. З цієї ж причини потрібно пити достатньо рідини.

Попередньо порадившись з лікарем, для зміцнення імунітету в період спалаху ГРВІ можна поприймати вітаміни, насамперед С, А і групи В.

До продуктів, які вважаються природними захисниками імунітету, відносяться часник, шипшина, мед, журавлина, цитрусові, морква. Вони забезпечують організм вітамінами і підвищують опірність інфекціям, тому включіть їх у свій раціон.

Підвищити стійкість організму до вірусів можна також за допомогою медичних препаратів. Експерти ВООЗ називають вакцинацію найкращим методом захисту від грипу та його ускладнень. Сучасні протигрипозні вакцини добре переносяться і мають високу профілактичну ефективність .

Не можна щепитися від грипу тим, хто має непереносимість компонентів протигрипозної вакцини, людям з гострими захворюваннями дихальних шляхів або загостренням хронічних захворювань.

А от різноманітні імуностимулятори та імуномодулятори не є панацеєю від вірусів. Добирати та приймати їх потрібно індивідуально, тільки за рекомендацією лікаря - імунолога. Самолікування цими препаратами, всупереч очікуванням зміцнити імунітет, може привести до зворотного ефекту. Безконтрольний прийом стимуляторів імунітету спровокує пригнічення власних захисних сил організму, може викликати загострення хронічних захворювань.

Як знизити ризик передачі вірусів?

Ніхто з нас не застрахований про того, щоб в будь-який момент самому стати рознощиком інфекцій.

Щоби захистити близьких та інших оточуючих вас людей:

під час кашлю або чхання прикривайте рот і ніс одноразовою серветкою, яку потім потрібно негайно викинути;

якщо помітили у себе перші симптоми, характерні для ГРВІ (нежить, кашель, чхання, головний біль , слабкість), необхідно звернутися до лікаря;

не відвідуйте громадські місця. Якщо виникла гостра необхідність порушити це правило, використовуйте маску або ватно-марлеву пов’язку.


    Твіт